Skip to Content

Slideshow

  • THE HOUR OF LIBERATION Festival runs from May 24-June 13.
  • THE BATTLE OF ALGIERS screens May 24-25, June 6-7 and 11-13.
  • BLACK GIRL screens May 24-25, 27-29, and June 3, 5-6, 12-13.
  • XALA screens May 25.
  • THE HOUR OF THE FURNACES screens on May 26.
  • THE PATRIOT GAME screens May 27.
  • THE DUPES and short film THEY DO NOT EXIST screen May 27.
  • MACUNAÍMA screens May 28-29 and June 8 and 13.
  • BLOOD OF THE CONDOR screens May 29.
  • HOW TASTY WAS MY LITTLE FRENCHMAN screens May 29.
  • SOLEIL Ô screens May 30-June 1.

THE HOUR OF LIBERATION:
Decolonizing Cinema, 1966-1981

Friday, May 24  – Thursday, June 13

In the late 1960s and 70s, filmmakers from the so-called “Third World” recognized cinema as both a means for decolonization, and a medium to be decolonized. Directors like Ousmane Sembène (Senegal), Med Hondo (Mauritania), Kidlat Tahimik (Philippines), Fernando Solanas (Argentina), Mustafa Abu Ali (Palestine), Sara Gómez (Cuba), Glauber Rocha (Brazil), and Sarah Maldoror (a French/Guadeloupean filmmaker working in Angola and France) captured liberation movements in progress, satirized national elites and their European aspirations, questioned religious hypocrisy, issued calls to arms against neo-colonialism, considered the limits of revolution, and excavated histories of oppression and resistance — creating a new revolutionary cinema which was wildly inventive and politically explosive.

Special thanks to Suad Amiry, Annouchka de Andrade, Matthieu Grimault (Cinémathèque Française), Khadijeh Habashneh, Gerald Herman, Amèlie Garin-Davet (French Cultural Services), Eric Liknaitzky (Contemporary Films), Teemour Mambèty, Diarah N'Daw-Spech (ArtMattan), Marcia Pereiro dos Santos (Regina Films), Yasmina Price, Hannah Prouse (BFI), Jose Ambros (ICAIC), Ricardo Rivera, Marta Rodriguez, Kunal Sen, Heiny Srour, Elena Rossi-Snook (NYPL Reserve Film & Video Collection), John Sinno (ADF), Joana Sousa, Roselly Torres (Third World Newsreel), Mohanad Yaqubi, Eric Di Bernardo (Rialto Pictures), Emily Woodburne, Brian Belovarac, Ben Crossley-Marra (Janus Films), Carsten Zimmer (Arsenal), Livia Bloom (Icarus).  

Programmed by Elspeth Carroll                                                                        

Special support provided by Academy of Motion Picture Arts and Sciences.

Films in this Series

Friday, May 24

12:30   4:30   8:30*

Friday, May 24

2:50   6:50

Saturday, May 25

1:40

Saturday, May 25

3:20   8:20

Saturday, May 25

5:50

Monday, May 27

3:00   6:35

Monday, May 27

8:30

Tuesday, May 28

12:30   4:30

Tuesday, May 28

2:20   8:50

Wednesday, May 29

12:30

Wednesday, May 29

4:35   10:05

Wednesday, May 29

6:45

Thursday, May 30

12:30   4:30   8:35

Thursday, May 30

2:30   6:40

Friday, May 31

12:30   2:30   4:30   6:30

Friday, May 31

8:30

Saturday, June 1

12:30

Saturday, June 1

4:50   9:00

Sunday, June 2

12:30   7:35

Monday, June 3

12:30   5:10

Monday, June 3

2:10   9:15

Tuesday, June 4

12:30   8:10

Tuesday, June 4

6:30

Wednesday, June 5

4:25   10:30

Wednesday, June 5

8:20

Thursday, June 6

12:30   4:40

Thursday, June 6

3:00   9:30

Thursday, June 6

7:00

Friday, June 7

2:15   6:30

Friday, June 7

8:20

Saturday, June 8

7:35

Saturday, June 8

9:35

Monday, June 10

12:30   4:20   8:10

Monday, June 10

2:40   6:35

Tuesday, June 11

2:15   4:35   9:20*

Tuesday, June 11

7:00

Wednesday, June 12

4:35   10:10

Wednesday, June 12

8:10

Thursday, June 13

12:30

Thursday, June 13

4:30